دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

انواع عایق

هنگام عایق کاری خانه خود، می توانید از بین انواع مختلفی از عایق ها انتخاب کنید. برای انتخاب بهترین نوع عایق ابتدا باید موارد زیر را تعیین کنید:

جایی که می خواهید یا نیاز به نصب/افزودن عایق دارید
مقادیر R توصیه شده برای مناطقی که می خواهید عایق بندی کنید.


نصب عایق


حداکثر عملکرد حرارتی یا R-value عایق بسیار به نصب صحیح بستگی دارد. صاحبان خانه می توانند برخی از انواع عایق را نصب کنند – به ویژه پتوها، تخته ها و موادی که می توانند در جای خود ریخته شوند. (مواد عایق فوم مایع را می توان ریخت، اما نیاز به نصب حرفه ای دارد). انواع دیگر نیاز به نصب حرفه ای دارند.

هنگام استخدام یک نصاب حرفه ای خبره:

تخمین هزینه کتبی را از چندین پیمانکار برای R-value مورد نیاز خود دریافت کنید، و تعجب نکنید اگر قیمت های نقل شده برای نصب با R-value معین بیش از دو ضریب متفاوت باشد.
از پیمانکاران در مورد تجربه آنها در نصب محصول مورد نظر خود بپرسید. این برنامه می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد عایق تأثیر بگذارد.
از پیمانکاران در مورد خدمات و هزینه های آب بندی هوا نیز بپرسید، زیرا ایده خوبی است که نشت هوا را قبل از نصب عایق آب بندی کنید.
برای ارزیابی نصب پتو، می‌توانید ضخامت batt را اندازه‌گیری کنید و شکاف بین خفاش‌ها و همچنین بین خفاش‌ها و قاب‌بندی را بررسی کنید.

علاوه بر این، عایق را از نظر تناسب محکم در اطراف اجزای ساختمان که در عایق نفوذ می کنند، مانند جعبه های برق، بررسی کنید. برای ارزیابی انواع عایق اسپری شده یا دمیده شده، عمق عایق را اندازه گیری کنید و شکاف در پوشش را بررسی کنید.

اگر تصمیم گرفتید عایق الاستومری را خودتان نصب کنید، دستورالعمل های سازنده و اقدامات احتیاطی ایمنی را به دقت دنبال کنید و قوانین محلی ساختمان و آتش نشانی را بررسی کنید.

دستورالعمل های خود را انجام دهید از گروه تجارت پشم شیشه و پشم معدنی موجود است. گروه تجارت سلولز استخدام یک متخصص را توصیه می کند، اما اگر یک نصاب واجد شرایط در منطقه شما وجود ندارد یا احساس راحتی می کنید که این کار را انجام دهید، ممکن است بتوانید از تولیدکنندگان راهنمایی بگیرید.

جدول زیر نمای کلی بیشتر مواد عایق موجود، نحوه نصب، محل نصب آنها و مزایای آنها را ارائه می دهد.

انواع عایق

پتو: عایق بت اند رول
عایق پتویی – متداول ترین و در دسترس ترین نوع عایق – به شکل خفاشی یا رول وجود دارد. این شامل الیاف انعطاف پذیر است که معمولاً فایبرگلاس است. همچنین می توانید خفاش ها و رول های ساخته شده از پشم معدنی (سنگ و سرباره)، الیاف پلاستیکی و الیاف طبیعی مانند پنبه و پشم گوسفند را پیدا کنید. در مورد این مواد عایق بیشتر بدانید.

خفاش‌ها و رول‌ها در عرض‌های متناسب با فاصله استاندارد گل‌میخ‌های دیوار، خرپاها یا تیرهای زیر شیروانی و تیرچه‌های کف موجود هستند: دیوارهای ۲ اینچ در ۴ اینچ می‌توانند چوب‌های R-13 یا R-15 را در خود جای دهند. دیوارهای 2 اینچ در 6 اینچ می توانند از محصولات R-19 یا R-21 استفاده کنند. رول های پیوسته را می توان با دست برش داد و به تناسب آن برش داد.

آنها با یا بدون روکش در دسترس هستند. سازندگان اغلب یک روکش (مانند کاغذ کرافت، کاغذ فویل-کرافت یا وینیل) را به عنوان مانع بخار و/یا مانع هوا متصل می کنند. خفاش هایی با روکش مخصوص ضد شعله در عرض های مختلف برای دیوارهای زیرزمین و سایر مکان هایی که عایق در معرض دید قرار می گیرد موجود است. روکش نیز به تسهیل حمل و بست در حین نصب کمک می کند.

برای تعیین ضخامت واقعی، ارزش R و هزینه پتوها و چوب های فایبرگلاس با سازنده و/یا تامین کننده ساختمان محلی خود کار کنید.

عایق بلوک بتنی


از بلوک های بتنی برای ساخت پی و دیوار خانه استفاده می شود و راه های مختلفی برای عایق کاری وجود دارد. اگر هسته ها به دلایل ساختاری با فولاد و بتن پر نشده باشند، می توان آنها را با عایق پر کرد که میانگین R-value دیوار را افزایش می دهد. با این حال، مطالعات میدانی و شبیه‌سازی‌های کامپیوتری نشان داده‌اند که پر کردن هسته از هر نوع، صرفه‌جویی کمی در مصرف سوخت می‌کند، زیرا گرما به آسانی از طریق قسمت‌های جامد دیوارها هدایت می‌شود.

نصب عایق روی سطح بلوک ها چه در بیرون و چه در داخل دیوارهای فونداسیون موثرتر است. قرار دادن عایق در قسمت بیرونی دارای مزیت اضافه ای است که جرم حرارتی بلوک ها را در فضای مطبوع قرار می دهد که می تواند دمای داخلی را تعدیل کند.

برخی از تولید کنندگان دانه های پلی استایرن را در بلوک های بتنی وارد می کنند، در حالی که برخی دیگر بلوک های بتنی را می سازند که درج های فوم سفت و سخت را در خود جای می دهند.

در ایالات متحده، دو نوع از واحدهای بنایی بتنی اتوکلاو شده جامد و پیش ساخته در حال حاضر موجود است: بتن هوادهی اتوکلاو شده (AAC) و بتن سلولی اتوکلاو شده (ACC). این ماده حاوی حدود 80 درصد هوا از نظر حجم است و از اواخر دهه 1940 معمولاً در اروپا استفاده می شود. بتن اتوکلاو شده می تواند تا ده برابر ارزش عایق بتن معمولی داشته باشد. بلوک ها بزرگ، سبک هستند و به راحتی با ابزار معمولی اره، میخکوب شده و شکل می گیرند. این ماده به راحتی آب را جذب می کند، بنابراین نیاز به محافظت در برابر رطوبت دارد. ACC پیش ساخته از خاکستر بادی به جای شن و ماسه با سیلیس بالا استفاده می کند که آن را از AAC متمایز می کند. خاکستر بادی خاکستر زباله ای است که از سوزاندن زغال سنگ در نیروگاه های برق تولید می شود.

واحدهای توخالی ساخته شده با ترکیبی از بتن و تراشه های چوب نیز موجود هستند. نصب آنها با انباشته شدن واحدها بدون استفاده از ملات (پاکسازی خشک) و پر کردن هسته ها با بتن و فولاد سازه ای انجام می شود. یکی از مشکلات احتمالی این نوع واحدها این است که چوب در معرض اثرات رطوبت و حشرات است.

دیوارهای بلوک بتنی معمولاً در حین ساخت و ساز خانه جدید یا بازسازی اساسی با بلوک های بتنی عایق عایق یا ساخته می شوند. دیوارهای بلوک در خانه های موجود را می توان از داخل عایق بندی کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد محصولاتی که معمولاً برای عایق کاری بلوک بتنی استفاده می شوند، به مواد عایق مراجعه کنید.

فوم برد یا فوم سفت و سخت


تخته های فوم – پانل های عایق سفت و سخت – می توانند برای عایق کاری تقریباً هر قسمت از خانه شما، از پشت بام گرفته تا فونداسیون استفاده شوند. آنها در روکش دیوارهای خارجی، روکش داخلی برای دیوارهای زیرزمین و کاربردهای خاص مانند دریچه زیر شیروانی بسیار موثر هستند. آنها مقاومت حرارتی خوبی را ارائه می دهند (تا 2 برابر بیشتر از سایر مواد عایق با ضخامت یکسان)، و رسانش گرما را از طریق عناصر ساختاری مانند چوب و گل میخ های فولادی کاهش می دهند. رایج ترین مواد مورد استفاده در ساخت فوم برد شامل پلی استایرن، پلی ایزوسیانورات (پلی ایزو) و پلی اورتان می باشد.

عایق بندی قالب های بتنی


قالب های عایق بتن (ICF) اساساً فرم هایی برای دیوارهای بتنی ریخته شده هستند که به عنوان بخشی از مجموعه دیوار باقی می مانند. این سیستم دیوارهایی با مقاومت حرارتی بالا، معمولاً در حدود R-20 ایجاد می کند. اگرچه خانه‌های ICF با استفاده از بتن ساخته می‌شوند، اما شبیه خانه‌های چوبی سنتی هستند.

سیستم های ICF از صفحات فوم متصل به هم یا بلوک های عایق فوم توخالی به هم پیوسته تشکیل شده اند. تخته های فوم با استفاده از بند پلاستیکی به یکدیگر محکم می شوند. به همراه فوم بردها می توان میلگردهای فولادی (میلگرد) را برای تقویت قبل از ریختن بتن اضافه کرد. هنگام استفاده از بلوک های فوم، اغلب از میله های فولادی در داخل هسته های توخالی برای تقویت دیوارها استفاده می شود.

نوار فوم در اطراف هسته های پر از بتون بلوک ها می تواند دسترسی آسان برای حشرات و آب های زیرزمینی را فراهم کند. برای کمک به جلوگیری از این مشکلات، برخی از تولیدکنندگان بلوک‌های فوم حشره‌کش را می‌سازند و روش‌هایی را برای ضد آب کردن آن‌ها ترویج می‌کنند. نصب سیستم ICF به یک پیمانکار مجرب نیاز دارد که از طریق انجمن قالب بتن عایق در دسترس باشد.

عایق شل و پر و دمیده شده


عایق شل از ذرات کوچک فیبر، فوم یا مواد دیگر تشکیل شده است. این ذرات کوچک یک ماده عایق را تشکیل می دهند که می تواند بدون ایجاد مزاحمت در ساختارها یا پرداخت ها با هر فضایی مطابقت داشته باشد. این توانایی انطباق باعث می‌شود عایق‌های شل برای مقاوم‌سازی و مکان‌هایی که نصب انواع دیگر عایق‌ها دشوار است، مناسب باشد.

رایج ترین انواع مواد مورد استفاده برای عایق های شل شامل سلولز، فایبرگلاس و پشم معدنی (سنگ یا سرباره) می باشد. همه این مواد با استفاده از مواد زائد بازیافتی تولید می شوند. سلولز عمدتاً از کاغذ روزنامه بازیافت شده ساخته می شود. اکثر محصولات فایبرگلاس حاوی 40 تا 60 درصد شیشه بازیافتی هستند. پشم معدنی معمولاً از 75 درصد محتوای بازیافتی پسا صنعتی تولید می شود.

برخی از مواد عایق شل که کمتر رایج هستند عبارتند از مهره های پلی استایرن و پرلیت. عایق شل را می توان در حفره های محصور مانند دیوارها یا فضاهای غیر محصور مانند اتاق زیر شیروانی نصب کرد. سلولز، فایبرگلاس و پشم سنگ معمولاً توسط نصاب‌های با تجربه که در دستیابی به چگالی و مقادیر R صحیح مهارت دارند، دمیده می‌شوند. دانه های پلی استایرن، ورمیکولیت و پرلیت معمولاً ریخته می شوند.
کمیسیون تجارت فدرال “قاعده مقررات تجارت در مورد برچسب زدن و تبلیغات عایق خانه” را صادر کرده است (16 CFR قسمت 460). کمیسیون قانون R-value را برای منع کردن اعمال یا شیوه های خاص غیرمنصفانه یا فریبنده، در سطح صنعت، صادر کرد. این قانون ایجاب می‌کند که تولیدکنندگان و سایر افرادی که عایق‌های خانگی را می‌فروشند، ارزش R و اطلاعات مربوط به هر محصول (به عنوان مثال، ضخامت، سطح پوشش در هر بسته) را روی برچسب‌های بسته‌بندی و برگه‌های اطلاعات سازنده تعیین و افشا کنند. رتبه‌بندی‌های R-value در انواع و اشکال مختلف عایق‌های خانگی و محصولاتی با همان نوع و شکل متفاوت است.

برای عایق شل، هر سازنده باید مقدار R محصول خود را در چگالی ته نشین شده تعیین کند و نمودارهای پوششی را ایجاد کند که حداقل ضخامت ته نشین شده، حداقل وزن در هر فوت مربع و سطح پوشش در هر کیسه را برای مقادیر مختلف R کل نشان دهد.

زیرا با افزایش ضخامت نصب شده عایق شل، چگالی ته نشینی آن نیز به دلیل فشرده شدن عایق تحت وزن خود افزایش می یابد. بنابراین، مقدار R عایق شل به تناسب ضخامت تغییر نمی کند. نمودارهای پوشش سازنده، کیسه های عایق مورد نیاز در هر فوت مربع از منطقه تحت پوشش را مشخص می کند. حداکثر سطح پوشش برای یک کیسه عایق؛ حداقل وزن در هر فوت مربع عایق نصب شده؛ و ضخامت اولیه و ته نشین شده عایق نصب شده مورد نیاز برای دستیابی به یک مقدار R خاص.

موانع تابشی و سیستم های عایق بازتابی


بر خلاف اکثر سیستم های عایق معمولی که در برابر جریان گرمای رسانا و همرفت مقاومت می کنند، موانع تابشی و عایق بازتابی با انعکاس گرمای تابشی کار می کنند. موانع تابشی در خانه ها – معمولاً در اتاق زیر شیروانی – در درجه اول برای کاهش گرمای تابستان نصب می شوند که به کاهش هزینه های خنک کننده کمک می کند. عایق انعکاسی سطوح انعکاسی – معمولاً فویل‌های آلومینیومی – را در سیستم‌های عایق قرار می‌دهد که می‌تواند شامل انواع پشتیبان‌ها مانند کاغذ کرافت، فیلم پلاستیکی، حباب‌های پلی اتیلن یا مقوا و همچنین مواد عایق حرارتی باشد.

گرمای تابشی در یک خط مستقیم از هر سطحی حرکت می کند و هر جامدی را که انرژی آن را جذب می کند گرم می کند. وقتی خورشید سقفی را گرم می کند، در درجه اول انرژی تابشی خورشید است که سقف را داغ می کند. بخش بزرگی از این گرما از طریق رسانایی از طریق مواد سقف به سمت اتاق زیر شیروانی سقف منتقل می شود. مواد سقف داغ سپس انرژی گرمایی به دست آمده خود را به سطوح سردتر اتاق زیر شیروانی، از جمله کانال های هوا و کف اتاق زیر شیروانی می تاباند. یک مانع تابشی انتقال حرارت تابشی از سطح زیرین سقف به سایر سطوح در اتاق زیر شیروانی را کاهش می دهد. برای موثر بودن، باید با فضای هوایی بزرگ روبرو شود.

موانع تابشی در آب و هوای گرم موثرتر هستند، به ویژه زمانی که مجاری هوای خنک کننده در اتاق زیر شیروانی قرار دارند. برخی از مطالعات نشان می دهد که موانع تابشی می توانند هزینه های خنک کننده را 5٪ تا 10٪ در صورت استفاده در آب و هوای گرم و آفتابی کاهش دهند. افزایش گرمای کاهش یافته حتی ممکن است امکان سیستم تهویه مطبوع کوچکتر را فراهم کند. با این حال، در آب و هوای سرد، معمولاً نصب عایق حرارتی بیشتر مقرون به صرفه تر است.

عایق تخته فیبر صلب


عایق فیبر سفت یا تخته فیبری از فایبرگلاس یا مواد پشم معدنی تشکیل شده است و در درجه اول برای عایق کاری مجاری هوا در خانه ها استفاده می شود. همچنین در مواقعی که نیاز به عایق است که بتواند دمای بالا را تحمل کند استفاده می شود. این محصولات در طیف وسیعی از ضخامت ها از 1 اینچ تا 2.5 اینچ تولید می شوند.

نصب در کانال‌های هوا معمولاً توسط پیمانکاران HVAC انجام می‌شود که عایق را در مغازه‌ها یا محل‌های کاری خود می‌سازند. روی سطوح مجرای خارجی، آنها می توانند عایق را با چسباندن آن بر روی پین های جوش و محکم کردن با گیره های سرعت یا واشر نصب کنند. آنها همچنین می توانند از پین های جوش مخصوص با سر واشرهای یکپارچه استفاده کنند. سپس تخته های بدون سطح را می توان با سیمان عایق تقویت شده، بوم، یا ماستیک ضد آب و هوا تکمیل کرد. تخته های روکش را می توان به همین ترتیب نصب کرد و اتصالات بین تخته ها را با نوار حساس به فشار یا پارچه شیشه ای و ماستیک مهر و موم کرد.

عایق فوم اسپری شده و فوم در محل


مواد عایق فوم مایع را می توان اسپری کرد، در محل کف کرد، تزریق کرد یا ریخت. عایق فوم در محل را می توان برای عایق کاری و کاهش نشت هوا به دیوارها، سطوح زیر شیروانی یا زیر کف دمید. برخی از تاسیسات می توانند مقدار R بالاتری نسبت به عایق batt سنتی برای همان ضخامت داشته باشند و می توانند حتی کوچکترین حفره ها را پر کنند و یک مانع هوایی موثر ایجاد کنند. می‌توانید از قوطی‌های کوچک عایق کف تحت فشار برای کاهش نشت هوا در سوراخ‌ها و ترک‌ها، مانند چارچوب پنجره‌ها و درها، و نفوذ برق و لوله‌کشی استفاده کنید.

مشاهده لیست قیمت انواع عایق در لینک روبرو : عایق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.